Haber

Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi Arasında Kriz Var mı? Can Atalay’ın Kararının Sebebi Maaş Krizi mi?

Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi (AYM) arasındaki ‘anlaşmazlığın’ yansımaları tüm hızıyla devam ederken, krizin nedenine ilişkin çok çarpıcı bir iddia ortaya çıktı.

Duvar’ın haberine göre; Kurumlar arası anlaşmazlığın nedeninin, Anayasa Mahkemesi’nin Yargıtay ve Danıştay üyelerinin maaşlarına ilişkin düzenlemeyi geçen ay iptal etmesi olduğu öne sürüldü.

Detaylar burada:

Kaynak:https://www.gazeteduvar.com.tr/ankara…

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türkiye Personel Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay hakkındaki kararına uymayarak Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması büyük bir tartışmayı daha da alevlendirdi.

Muhalefet kanadı “Yargı darbesi”, “devlet krizi” gibi açıklamalar yaparken, avukatlar da “anayasal düzeni değiştirmeye kalkışma” gibi sert yorumlarda bulundu.

“Son yılların en büyük devlet krizi” olarak nitelendirilen Can Atalay kararı, yargı içinde “büyük bir çatışma” olarak yorumlanırken, bu durumun ortaya çıkmasının yanı sıra “mali unsur” olduğu da iddia ediliyor. hukuki ilişkiler perde arkasında anlatıldı.

Wall’daki iddiaya göre; İktidar ve muhalefet partilerinden çok sayıda milletvekili, bu kararda Anayasa Mahkemesi’nin Yargıtay ve Danıştay üyelerinin maaşlarına ilişkin düzenlemeyi geçen ay iptal etmesinin de etkili olduğunu savunuyor.

Anayasa Mahkemesi, 12 Ekim’deki kararıyla Yargıtay ve Danıştay üyelerinin maaşlarına birinci sınıf hakim ve savcılardan daha fazla zam yapılmasını öngören hukuki kararı iptal etti. İptal kararı, kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Ne oldu?

TBMM’nin 30 Mart 2023’te kabul ettiği kanuna, yüksek hakimlere yönelik ek zam oranlarına ilişkin madde eklendi. Danıştay ve Yargıtay üyelerine ek zam getiren düzenlemeyle, Yargıtay üyelerinin maaşlarına ek zamlar getirildi. Yargıtay ve Danıştay, Anayasa Mahkemesi üyeleriyle eşitlendi. Ancak düzenleme ‘anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu’ gerekçesiyle mahkemeye taşındı. Yargıtay itirazı haklı bularak düzenlemenin iptaline karar verdi. Böylece Yargıtay ve Danıştay üyesi hakimlerin maaşlarını Anayasa Mahkemesi üyesi hakimlerin seviyesine yükselten düzenleme hayata geçirilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu