Haber

İsrail’de Netanyahu’ya tepkiler artıyor

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, 7 Ekim’de İsrail’i hazırlıksız yakaladı ve rehineler alındı. Haftalardır kurtarma yapılamaması ve Şerit’te yaşanan katliamlara tepkiler yağıyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki hükümet güç kaybediyor.

İsrail’de yayın yapan Kanal 12’nin son araştırması, Netanyahu liderliğindeki koalisyona verilen desteğin önemli ölçüde azaldığını ortaya koydu.

Netanyahu’ya karşı çıkan milletvekili sayısı 70’e çıktı

Ankete göre iktidar koalisyonu bir sonraki seçimlerde 19 sandalye kaybedebilir.

120 sandalyeli parlamentoda 64 milletvekili bulunan koalisyon hükümeti, bugün seçim yapılsa ancak 45 milletvekili seçebilecekti.

Ankette Netanyahu karşıtı partilerin toplam milletvekili sayısı 70’e çıktı.

Netanyahu zaten yargı reformu ve yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle baskı altındaydı ve Gazze olaylarından önce on binlerce İsrailli art arda 39 hafta boyunca hükümeti protesto etmişti.

Muhalefet lideri görevden alınma çağrısında bulundu

Kanal 12’ye konuşan muhalefet lideri Yair Lapid, Gazze Şeridi’nden yapılan saldırıların ardından İsrail halkının Netanyahu’ya olan güvenini kaybettiğini söyledi.

Lapid, halkın Netanyahu’ya güvenmediğine dikkat çekti, “Artık inancımızın kalmadığı bir Başbakan’a karşı uzun süreli bir askeri operasyon yapamayız.”söz konusu.

Netanyahu’nun görevinden ayrılması gerektiğini vurgulayan Lapid, isim vermeden “Netanyahu’nun partisi Likud’da Başbakan’ın gitme zamanının geldiğini anlayan çok sayıda insan olduğunu” savundu.

Lapid, Netanyahu’dan bir başka kişinin liderliğindeki Likud Partisi önderliğinde kurulacak kapsamlı hükümete partisi Yesh Atid’in (Gelecek Var) katılacağını belirtti.

Netanyahu’nun partisi Likud’dan yapılan açıklamada, “Lapid’in savaş zamanında siyasi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ve askeri operasyonu yürüten Başbakanı devirmeye çalıştığını görmek üzücü ve utanç verici” kaydedildi.

İşçi Partisi lideri Merav Michaeli de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Netanyahu’nun görevden alınması çağrısına Lapid’in verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

alacaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu